Co zrobić, żeby wywiązać się z planu, który sobie wytyczyliśmy?
Co zrobić i jak działać, aby nie poprzestać na dobrym starcie i działać nawet wtedy, gdy minie pierwsza ekscytacja naszym planem?
Z pewnością warto wydobyć z siebie to coś, czego NIE MUSISZ osiągnąć, ale MOŻESZ I CHCESZ, masz wtedy ten luz i komfort działania. W tym specyficznym czasie warto pomyśleć o takich marzeniach i celach, na których realnie Ci zależy, których pragniesz całą mocą i chcesz o nie zabiegać. A kiedy myślisz o nich czujesz pulsującą adrenalinę, ekscytację i radość!
Dlaczego więc z tak wielu planów nic nie wychodzi?
Czemu porzucasz swoje marzenia i wybierasz stagnację, bierność i wycofanie
z działania?
Poznaj 10 POWODÓW, dla których ludzie rezygnują ze swoich marzeń:
1. IT’S TO BIG! – Twój pomysł Cię przerasta. Obrałeś zbyt duży cel, który zaczyna Cię przerażać, bo nie wiesz, jak się za niego zabrać. Z jednej strony bardzo chcesz go osiągnąć, ale z drugiej nie masz pomysłu, jak przystąpić do jego realizacji, bądź gubisz się po drodze i nie wiesz, co dalej.
TIP: Wypisz sobie powody, dla których właśnie ten pomysł jest dla ciebie atrakcyjny i pociągający. Co w nim jest takiego, że czujesz przyjemne dreszcze na myśl o zrealizowaniu swojego planu? Określ w punktach kolejne kroki przybliżające Cię do Twojego celu. Bądź precyzyjny i skrupulatny. Kiedy zobaczysz swój ekscytujący pomysł w detalach, realizacja poszczególnych, małych etapów nie powinna być problemem. Koncentruj się wyłącznie na tych małych kawałkach. Powieś swoją listę w widocznym miejscu i odhaczaj pokonane kroki.
2. ZŁY NAWYK – zazwyczaj tak było, że nie dowoziłeś tego, co miałeś dowieźć , odpuszczałeś w trakcie realizacji swojego celu. Dlatego teraz nie masz do siebie zaufania i tej wiary, że dasz radę przy kolejnym wyzwaniu.
TIP: Przypomnij sobie, z jakich powodów w przeszłości porzucałeś swoje cele? Co takiego za tym stało? Jakie obawy, lęki, myśli Ci wtedy towarzyszyły? W rozszyfrowaniu tej zagadki mogą Tobie pomóc pozostałe punkty. Przyłóż się do tego zadania i zidentyfikuj „odciągaczy” Twojego działania!
3. GÓRA CELÓW – obrałeś zbyt wiele celów i trudno Ci jest w tym wszystkim się odnaleźć, nie masz pojęcia na czym powinieneś się skupić, masz mętlik w głowie, który utrudnia podjęcie decyzji i spowalnia jakikolwiek ruch.
TIP: Ustaw swoje cele w kolejności od najpilniejszego i najważniejszego dla Ciebie w tym momencie, do najmniej pilnego. Kieruj się tym, które czynności chcesz wykonać w pierwszej kolejności, i realizacja których przyniesie Ci najwięcej satysfakcji. Trzymaj się wyłącznie swojego głosu i swoich priorytetów!
4. LENISTWO – nie chce Ci się działać, porzucasz marzenia i słowo dane sobie dla wygody i pozornego komfortu, myślisz sobie, że masz jeszcze czas, i w tym zaślepieniu i naiwności nie dostrzegasz uciekających możliwości i szans.
TIP: W takiej sytuacji warto zmierzyć się z pytaniami i wyciągnąć wnioski: Kiedy masz zamiar się obudzić? Co dałoby Ci prawdziwego kopa do działania? A może wcale Ci na tym nie zależy i tak naprawdę dobrze Ci z tym, że stoisz w miejscu i nic nie robisz? W jakim kierunku zmierza Twoje życie poprzez tego typu postawę? Co tracisz?
5. BRAK PRECYZJI – Twój plan jest zbyt ogólny, a nawet rozmyty, nie ma tam konkretnego, precyzyjnie określonego celu, do tego stopnia, że nawet Ty za bardzo nie wiesz, o co Ci chodzi!
TIP: Doprecyzuj cel! Określ, co konkretnie chcesz uzyskać na końcu swojej wyprawy np. spadek wagi o 10 kg, uzyskanie certyfikatu X, zdobycie 20 nowych klientów etc. Nadaj ekscytujący / motywujący tytuł swojemu celowi!
6. SZYBKO, SZYBKO! – czekasz na natychmiastowy efekt swoich działań, nie masz ochoty czekać, ma być już i teraz, a przecież nawet krótkoterminowe cele wymagają czasu i skupienia.
TIP: Ucz się cierpliwości! W gorączce i popłochu można stracić z oczu to, co naprawdę ważne i dodatkowo popełnić niepotrzebne błędy. A w ogóle z jakiego powodu chcesz, by zadziało się to szybko? Może los celowo spowalnia Twoje działania i stopuje Twoje ruchy, bo chce wnieść do Twojego życia więcej uważności? Z kim się ścigasz? Do kogo się porównujesz? Pamiętaj, że każdy ma swoje tempo! A porównywanie się może wywołać jedynie frustrację i stres.
7. UCIEKAM! – wycofujesz się przy pierwszej trudności, ulegasz swoim wewnętrznym strachom i nie podejmujesz wyzwania.
TIP: Przeanalizuj swoje wcześniejsze sytuacje. Czy zawsze zdarza Ci się dezerterować w obliczu trudności? Czego się boisz? Tego, że sobie nie poradzisz i zawiedziesz siebie i innych? A może tego, że może Ci się udać i nie udźwigniesz sukcesu?
Dotrzyj do sedna problemu i skonfrontuj się z tym. Nie bój się zmierzyć z kolejnymi pytaniami. Uświadomienie sobie przyczyny ucieczki przed trudnościami da Ci moc do zmiany swoich nawyków.
8. OGIEŃ KRYTYKI – masz swój plan, zmierzasz do swojego celu raźnym krokiem, ale nie radzisz sobie z krytyką, która pojawia się na Twojej drodze. A krytykowane może być wszystko: Twoje decyzje, sposób działania, Twoje pomysły, tempo realizacji, dobór współpartnerów, a nawet sam cel, który obrałeś. Powoduje to wycofanie się z działania lub jego przyhamowanie.
TIP: Nastaw się na to, że krytyka na pewno pojawi się w trakcie Twojej podróży do obranego celu! Skup się na sobie, na swoim marzeniu i nie zapomnij, nawet na chwilę, z jakiego powodu do niego zmierzasz i po co to robisz.
Oczami wyobraźni zobacz swój osiągnięty cel, poczuj radość , ekscytację i wszystkie emocje, jakie temu towarzyszą! Dzięki pielęgnowaniu tej wizji, mierzenie się z krytyką i hejt ze strony innych nie będą mieć zbyt wielkiej mocy oddziaływania. Bo moc masz TY i Twoje marzenie!
PS Jeśli krytyka jest konstruktywna, warto ją przemyśleć!
9. POMOCY! – czujesz, że przydałoby Ci się wsparcie, ale nie wiesz jak i kogo poprosić o pomoc. Bardzo wiele osób porzuca swoje marzenie, swój megaplan, ponieważ nie ma odwagi poprosić o pomoc w chwili zwątpienia, spadku energii, braku pomysłów, a także braku konkretnych umiejętności i kompetencji, by kontynuować realizację swojego planu.
TIP: Pomyśl, kto z Twojego otoczenia mógłby pomóc Ci w Twoim wyzwaniu albo, w zależności od obranego obszaru, jaki specjalista byłby idealny, by udzielić Ci fachowej pomocy.
Zastanów się, o co konkretnie chcesz poprosić, jaki obszar wymaga wsparcia. Bądź ekspertem swojej wizji!
Zwróć się do kogoś, kto zrozumie Twoje potrzeby. Niech to będzie ktoś, kto wyznaje podobne wartości i mierzy w życiu wysoko, tak jak Ty. Ktoś, kto wygrzewa kanapę, narzeka na wszystko i wszystkich krytykuje z pewnością nie jest dobrym kandydatem.
10. NUDA! – Twój cel przestał być dla Ciebie atrakcyjny, na początku Cię fascynował i „kręcił”, ale coś się zmieniło, już tego nie czujesz i już nie masz ochoty o niego zawalczyć.
TIP: No cóż, zdarza się. I na pewno nie warto robić niczego na siłę, skoro coś się wypaliło. Ale dobrze jest też się upewnić, co było powodem tego wypalenia. Będzie to świetny drogowskaz przy obieraniu kolejnych celów. A plan w trakcie drogi ma prawo się zmienić i należy to zaakceptować.
Naturalne jest, że ewoluujesz w trakcie realizacji swojego planu, ma na to wpływ mnóstwo czynników, chociażby umacnianie się Twojej wewnętrznej siły, wzrost pewności siebie, zmiana przekonań, gotowość do podejmowania coraz to odważniejszych działań, a to z kolei wpływa na kształt Twojej wstępnej wizji.
Sprawdź, na ile te punkty dotyczą Ciebie. Przyjrzyj się im uważnie i zaznacz te, z którymi się utożsamiasz. Pomyśl, w jaki sposób możesz dokonać zmiany swojego nawykowego dziania? Na ile jest to możliwe i wykonalne właśnie teraz? Pomyśl, co może spowodować trwanie przy starym modelu działania? I co możesz zyskać, wprowadzając jedną zmianę, do jednego punktu.
Na początek obierz mały cel i poobserwuj siebie w trakcie jego realizacji. Wyobraź sobie, że masz cały czas włączoną kamerę, która rejestruje wszystkie Twoje kroki, w trakcie przemierzania drogi do Twojego celu. Jest to idealne źródło informacji, w jaki sposób funkcjonujesz idąc po swoje marzenie!
I pamiętaj, nie czekaj, aż stworzą się idealne warunki, by zacząć. Zacznij teraz!