Jak najefektywniej korzystać z korepetycji
Poznaj 7 kluczowych wskazówek i dowiedz się, jak czerpać z korepetycji jak najwięcej,
by odnieść sukces na maturze.
Jak dobrze spożytkować taką inwestycję?
1.
Powtarzaj!
Najlepiej jest przerobić całość jeszcze raz, szczególnie te zagadnienia, które sprawiają Ci trudność. Jeśli masz pewność, co do swoich wiadomości, przejrzyj materiał mimo to, bo w ten sposób odświeżasz, jak również utrwalasz materiał.
Samodzielna praca jest niezwykle istotnym elementem pogłębiania swojej wiedzy. Moim zdaniem, NAJWAŻNIEJSZYM. Samo uczestnictwo w korepetycjach, czy lekcjach w szkole nie wystarczy, by efektywnie wdrożyć wiedzę. Najważniejsze jest to, co TY SAM zrobisz z otrzymaną wiedzą i wiadomościami.
2.
Rozwiewaj wątpliwości
Na kolejnym spotkaniu z nauczycielem od razu je wyjaśnij. Jeśli będziesz na bieżąco rozwiązywał problemy, nie nawarstwią się zaległości, znikną znaki zapytania w Twojej głowie, a to sprawi że szybko zauważysz progres na swojej naukowej ścieżce.
3.
Pytaj!
Pamiętaj, nie ma głupich pytań! Pytaj o wszystko, co wydaje Ci się niejasne, zawiłe, a nawet bez sensu, dziel się swoimi obiekcjami. Przytakiwanie, że wszystko rozumiesz, kiedy tak nie jest, nie ma najmniejszego sensu. Aby rzetelnie i efektywnie przygotować się do egzaminu maturalnego, musisz otworzyć się na współpracę i dialog.
4.
Trzymaj porządek
Zagadnień z chemii jest naprawdę bardzo dużo. Najlepiej, jeśli zaopatrzysz się w segregator i będziesz układał działami swoje materiały. Chaos i roztrzepanie w nauce jakiegokolwiek przedmiotu nie pomagają. Pamiętaj – porządek wokół Ciebie, to porządek w głowie!
5.
Uruchom zmysły
Rysuj schematy, diagramy, tabele, stosuj metafory i porównania. Przy zadaniach bazujących na doświadczeniach laboratoryjnych, wyobrażaj sobie sposób ich wykonania. Idealnie, jeśli w trakcie zajęć masz możliwość wykonywania doświadczeń chemicznych oraz obcowania z substancjami chemicznymi. Pomocne są także wszelkiego rodzaju filmiki edukacyjne. To wszystko sprawia, że chłoniesz wiedzę w naturalny sposób, nie uczysz się na pamięć, szybciej i na dłużej zapamiętujesz informacje.
6.
Myśl samodzielnie
Znajdź takiego nauczyciela chemii, który zachęci Cię do samodzielnego myślenia, do wyciągania wniosków, zauważania schematów, powiązań, zależności i analogii pomiędzy danymi zagadnieniami. Rozwijasz wówczas umiejętność logicznego oraz samodzielnego myślenia. Na maturze musisz liczyć tylko na siebie, dlatego wyrobienie w sobie tego nawyku jest niezbędne.
7.
Ćwicz koncentrację
Rozróżniłabym tutaj dwa obszary.
Pierwszy to oczywiście KONCENTRACJA W TRAKCIE ZAJĘĆ, tak by korzystać z nich jak najpełniej. Staraj się utrzymywać wysoki poziom uwagi przez całą lekcję (warto poczytać dodatkowe artykuły na ten temat). Usuń rozpraszacze, szczególnie wyłącz telefon. Miej przygotowane niezbędne pomoce (układ okresowy, tablicę rozpuszczalności, kartę wzorów, kalkulator), jak również zadania do sprawdzenia z poprzedniego spotkania. Naładuj sprzęt, jeśli to lekcja online. Mając to wszystko przygotowane, nie tracisz dodatkowej energii, ani cennego czasu i przede wszystkim nie rozpraszasz swojej uwagi.
Drugi obszar to KONCENTRACJA NA CELU, jaki sobie obrałeś (o ile sobie obrałeś), zapisując się na korepetycje. Jeśli dokładnie wiesz, jaki kierunek studiów jest Twoim celem, dużo łatwiej Ci o motywację do nauki i skupienie na konkretnych przedmiotach. Miej ciągle przed oczami swój cel, niech to będzie drogowskaz, który prowadzi Cię w kierunku, o którym marzysz.
Pamiętaj, że uczysz się dla siebie i że zdobyta wiedza to Twój największy kapitał, którego nikt Ci nie odbierze. Inwestuj mądrze w swój rozwój!
Umów się na bezpłatną konsultację
W tym czasie przedstawię Ci konkretny plan działania, a Ty zdecydujesz, czy chcesz podjąć współpracę.